Recep ayının ilk cuma gecesine “leyle-i regaip” denir. Bazı alim­lerin açıklamasına göre Resuli Ekrem (sav) bu gece pek çok ruhani ahval ve ikrama kavuşmuş olmakla yüce Allah’a şükür için on iki rekat namaz kılmıştır.

Peygamberimizin (sav) bu gece ana rahmine düşmüş olduğuna dair bir rivayette bulunmaktadır. Ancak bu gece ile Hz Peygamberin (sav) doğumu arasındaki zaman bu hesaba aykırı düşmektedir. Şu halde Hz Amine’nin Peygamber efendimize hamile kaldığını bu gece anlamış olması düşünülebilir.

Ne olursa olsun bu gece mübarek bir gecedir. Zaten regaip is­tenilen, değeri büyük olan bağış, ihsan, ikram ve nefis şeyler demek­tir. Ve rağibe kelimesinin çoğuludur. Bu geceyi ibadetle geçirmenin fazileti çok büyüktür. Lakin bu gecede kılınacak namazın sünnet ve­ya mendup olması hakkında kuvvetli bir delil yoktur.

Bu gece cemaatle namaz kılmak bid’at sayılmaktadır. Zira teravih namazından başka hiçbir nafile namazın cemaatle kılınması sünnet de­ğildir.

Aynı zamanda mekruh sayılır.

Fakat bir yerde bulunan iki ya da üç kişinin bu namazları cemaatle kılmaları caizdir.

Ne zaman dualar makbuldür?

Ezan okunurken ve ezan ile kamet arasında yapılan dua. Kur’an okunurken, Kur’an-ı kerim hatmedilince, Kâbe-i şerifi görünce, yağmur yağarken, düşmanla karşılaşınca, zulme uğrayınca, cemaat halinde iken, farz namazlardan sonra, kalbinde incelik hissettiği an, Esma-i hüsna ile, ism-i a’zam ile dua edince, seher vakti, yalvararak dua etmek, bid’atler den sakınmak, gafil olmamak, uyanık olmak, helal yemek, haramlardan kaçmak, Cuma günü ve gecesi, Recebin ilk, Şabanın 15. gecesi, Bayramın birinci geceleri, Arefe günü, Ramazan gün ve geceleri, iftar zamanı edilen dualar makbuldür.

REGAİP KANDİLİ NAMAZI NASIL KILINIR?

Regaip kandili,Peygamber (s.a.v.)Efendimizin mübarek nurunun Hz.Abdullhtan Hz.Amineye intikal ettiği yani Hz.Aminenin Peygamber (s.a.v.)Efendimize hamile kaldığı gecedir.

Bu gece Peygamber efendimizin mübarek nurunun yeryüzüne indirildiği gecedir.

Dolayısıyla bu gecede peygamber efendimizi bol bol salevatı şerifeler okuyarak yad etmeli.Onun dünyaya teşrifi hürmetine tevbe ve istiğfar ederek Hz.Allahtan af ve mağfiret dilenmelidir.

Beden ile yapılan istiğfarın en büyüğü tesbih namazıdır.

Mümkünse bu gece evvela bir tesbih namazı kılmalı ve daha onra bu geceye mahsus olarak kılınacak 12 rekat namazı kılmalı,

sabaha karşıda teheccüd namazı ve dua ile geceyi tamamlamalı.

Bu gecede kaza namazı da kılınabileceği gibi kaza namazı borcu olanlarda kandil namazı kılabilir.

Zira bu geceler sayılı olup senede bir defa insnın eline böyle bir gecede ibadet etme şansı geçer ve bu geceyide değerlendirmek gerekir.

Ayrıca bu gece

kuranı kerim okumak

zikir yapmak

kelime-i tevhid okumak

özellikle ihlası şerif ve salevat hatimleri yapılarak ihya edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close