Hamamda yüksek sesle Kur’ân okumak mekruhtur. Alçak sesle kendisi işitecek kadar okumakta bir sakınca yoktur. Muhtar olan da budur. Sübhanellah, El-Hamdulillah ve benzeri tesbihleri ise sesli söylemekte bir sakınca yoktur. Çünkü Allah’ı her zaman anmak, ru­hun gıdası, kalbin şifâsı, rahmetin inmesidir.[16]

Ancak hamam temiz olmaz, ortalıkda çıplaklar bulunursa Kur’­ân okumak mekruh saylır. Çünkü Kur’ân ancak temiz yerlerde oku­nur. O halde hamamda çıplaklar yoksa, ortalıkta tertemizse kişinin kendisi işitecek bir sesle Kur’ân okumasında bir beis yoktur. Bunun aksine bir durum mevcutsa o takdirde okumak mekruhtur.

Bunun gibi, helada da Kur’ân okumak mekruhtur. Çünkü orası necaset yeridir.[17]

Günümüzdeki tuvaletler biraz büyükçe olur da ayrıca içinde el yıkama lavabosu bulunursa, o takdirde sözü edilen lavaboda abdest alıp tesbih ve tahmidde bulunmakta bir sakınca yoktur. Çünkü or­tada necaset yoktur. Bol su ile temizlenme imkanı her ân mevcuttur.

Kabe’yi tavaf ederken de Kur’ân okumak mekruhtur. Çünkü o makam Kur’ân okuma yeri değil, zikir, tesbih ve dua makamıdır.[18]

Kendi işleriyle yoğun biçimde meşgul olanların yanında Kur’ân okumak mekruh sayılmıştır. Çünkü işten dinleme imkânları olmaz da ortaya bir saygısızlık çıkmış olur. O halde Kur’ân’a saygı gösterilmeyen yerlerde Kur’ân okumak genellikle mekruhtur. Günümüzde bilhassa hafızların ve mevlidhanların buna çok dikkat etmeleri ge­rekmektedir.

 

[16] El-Fetâvâ’1-Kübra, Fetâvâ-yi Hindiyye.

[17] Fetâvâ-yi Kaadıhan.

[18] Fetâvâ-yi Hindiyye: 5/316.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Close