hamt

hamt

1. İyilik, güzellik, üstünlük ve erdemlilikle niteleme, övme, ululama, yüceltme.

“Hamt o Allah’a ki, gökleri ve yeri yarattı, karanlığı ve aydınlığı var etti. Yine de inkârcılar Allah’a ortaklar koşuyorlar.” (Kur’an-ı Kerim 6/1)

2. Allah’a teşekkür, şükran.

“Hamt, bizi bu (bahtiyarlığa) eriştiren Allah’a yakışır; eğer o bize yol göstermeseydi biz asla doğru yolu bulamazdık…” (Kur’an-ı Kerim 7/43)

3. Bütün övgü çeşitlerini içeren sevgi ve saygıyla Allah’a yapılan şükür.

“Allah’ın yardımı ve fetih geldiği, insanların dalga dalga Allah’ın dinine girdiklerini gördüğün zaman Rabbini hamt ile tespih et, ondan bağışlanma dile. Çünkü o tövbeleri çokça kabul edendir.” Kur’an-ı Kerim 110/1-3

4. Yapılan iyiliğin kendisine yönelik olma şartını aramadan, Allah’ın mutlak manada lütufkâr ve iyiliksever olmasını dile getirme.

“Meleklerin, arşın çevresinde dönerek Rablerini hamt ile tespih ettiklerini görürsün. İnsanlar arasında hak ile hükmedilmiş ve: ‘Hamt âlemlerin Rabb’ine mahsustur’ denilmiştir.” (Kur’an-ı Kerim 39/75)

5. Nimetlerin, güzelliklerin kaynağı ve sahibi olan Allah’ı, övgü ve yüceltme sözleriyle anma, emirlerini yerine getirip yasaklarından kaçınma.

“Cennetliklerin oradaki duaları: ‘Ey Allah’ım! Sen her türlü eksiklikten uzaksın.’ birbirlerine esenlik duaları da: ‘Selam’, sözüdür. Onların dualarının sonu da: ‘Hamt âlemlerin Rabbi olan Allah’adır.’ (şeklindedir.)” (Kur'an-ı Kerim 10/10)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.