Abdest

Namaz ve diğer bazı ibadetler için bazı organları yıkama.

Abdest Yüzü (ağız, burun dâhil), dirseklerle birlikte elleri, topuklarla beraber ayakları yıkamak ve başı (kulaklar ve ense dâhil) mesh etmek biçiminde, özellikle namazdan önce belli bir düzen içinde yapılması gereken maddi ve manevi temizlik.

Başta namaz olmak üzere bazı ibadetleri yerine getirmede abdest önemli bir şarttır. Kur’an-ı Kerim okurken, Kâbe’yi tavaf  ederken abdest almak gerekir. “Bir kimse güzel bir şekilde abdest alır sonra namazlarını kılarsa iki namaz arasındaki işlemiş olduğu (küçük) günahları Allah affeder.” (Hadis)

abdest almak

1. Bazı ibadetleri yapabilmek için gerekli yıkama kurallarını yerine getirmek.

2. Boy abdesti, gusül almak. abdest bozan Meninin dışında, küçük abdestten önce veya sonra, bazen şehvetle de gelebilen ve yalnızca abdesti bozan, beyaz renkli akıntı, mezi, vedi.

abdest bozmak

1. İdrar veya dışkı yapmak için ayakyoluna, helaya gitme.

2. Yellenmek.

abdest gerekmek

Düşü azmak, ihtilam olmak. abdest tazelemek Yeniden abdest almak. abdesti gelmek İdrar veya dışkı yapmaya gereksinim duymak. abdestinde namazında olmak Dindar, ibadetleri yerine getirme konusunda titiz olmak ve hiç kimseye kötülük düşünmemek. abdestinden şüphesi olmamak Herhangi bir kötülük yapmadığı konusunda kendine güveni tam olmak.

abdestsiz

1. Abdesti olmayan, abdest almamış olan.

2. Günahkâr. abdestsiz yere basmamak

Abdestinde namazında olmak.

abdesthane

1. Abdest alınacak yer.

2. Ayakyolu, hela, tuvalet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.